Jak zmienić wygląd salonu za pomocą firan

Wszyscy chcemy, aby nasz domu lub mieszkanie prezentowało się elegancko. Lubimy zbierać pochwały od zaproszonych gości, dlatego warto pomyśleć o udoskonaleniu wnętrza różnych pomieszczeń. Ma to szczególne znaczenie w przypadku salonu, w którym będziemy spędzać większą ilość czasu ze znajomymi i przyjaciółmi.

Kolory firan do salonu

Bardzo dobrym pomysłem na zwiększenie atrakcyjności wnętrza jest udekorowanie okien. Potrzebne będą do tego celu firany do salonu, które mogą być uzupełnione zasłonami. Salon może mieć różny charakter i rozmiar, dlatego trzeba wziąć pod uwagę wiele wariantów kolorystycznych. Jasne barwy zwykle powiększają optycznie pomieszczenie i należy je stosować na niewielkich przestrzeniach. Firany do salonu w ciemnym kolorze będą wyglądać elegancko, ale nie mogą sprawiać wrażenia przytłoczenia wnętrza.

Różne materiały i wzory

Firany do salonu mogą być wykonane z różnych materiałów. Wiele osób wybiera wersje satynowe lub żakardowe, które ograniczają dostęp do wnętrza domu z zewnątrz. Tkanina będzie zasłaniać elementy na obszarze poza parapetem, na którym można przewidzieć ustawienie roślin lub innych efektownych dekoracji. Jeżeli okna są wyposażone w rolety, dobrym pomysłem jest użycie woalu lub tiulu. Firany do salonu mogą być gładkie, ale możliwe jest też wykorzystanie materiału z nadrukowanymi wzorami.

Z reguły duże wzory wyglądają lepiej w większych pomieszczeniach, ale wiele zależy od sposobu aranżacji wnętrza. Nowoczesne minimalistyczne domy powinny być uzupełniane gładkimi firanami, na przykład, w pastelowych barwach. Osoby, które lubią się wyróżniać, mogą postawić na mocniejsze odcienie. Dzięki temu okna będą stanowiły akcent podkreślający dynamikę wnętrza.

Długość i sposób upięcia

Warto pamiętać, że firany do salonu nie muszą być długie i sięgać do samej podłogi. Mogą też być krótsze i kończyć się na parapecie. W zależności od rodzaju mocowania materiału można go skrócić tak, aby był nieco dłuższy, aby szczelnie przykrył całą ramę okienną. Jeśli jednak materiał ma opierać się na innych przedmiotach, lepiej skrócić firanę tak, aby mogła elegancko i równo układać się na tle okna.

Długie firany będą wyglądać efektownie przede wszystkim w dużych i jasnych salonach, gdzie nie musimy liczyć się z koniecznością osiągnięcia kompromisu pomiędzy funkcjonalnością i dostępną przestrzenią. Można wtedy próbować wykonywać różnego typu marszczenia lub upinać materiał w artystyczny sposób. Natomiast jeśli chcemy odwrócić uwagę od sposobu mocowania, warto wykorzystać materiał z większymi wzorami, których styl będzie spójny z wyglądem podłogi.